DOKUMENTÁCIA

Mechanická filtrácia pitnej vody

Pomôžeme Vám s mechanickou filtráciou vody pre úpravu vody na čistú pitnú vodu odstránením pevných častíc z vody, ktoré sú viditeľné voľným okom. Naša spoločnosť GARANT MARTIN, spol. s r.o., s dlhoročnými skúsenosťami s úpravou vody Vám poskytne bezplatné poradenstvo pre výber vhodného typu mechanickej filtrácie vody.
 
SCHVÁLENÉ ÚRADOM
ZDRAVIU NEŠKODNÉ
MODERNÁ TECHNOLÓGIA
 

Spôsoby mechanickej filtrácie vody

K základnej mechanickej filtrácií vody patria filtre na vodu s vložkami s rôznou hustotou ktoré sa inštalujú na vodovodné potrubia. Takáto mechanická filtrácia patrí medzi najzákladnejšie mechanické filtrácie vody. Prevedenie filtrov môže byť s jednorázovou alebo vyprateľnou vložkou, filtre bez odkaľovania, s manuálnym odkaľovaním a automatickým odkaľovaním. Automatické filtre využívajú rôzne možnosti samočistenia.

K účinnejšej mechanickej filtrácií patrí piesková filtrácia, ktorá môže byť v podobe nádrží naplnených filtračným štrkom až po automatické pieskové filtre so spätným preplachom.  Ako náplň sa využíva filtračný kremičitý štrk rôznych frakcií, alebo špeciálna filtračná náplň Filter AG Plus alebo Turbidex. Filter-Ag Plus®  a Turbidex  je  clinoptilolit – zeolit sopečného pôvodu, prírodné médium s veľkou plochou povrchu a mikroporéznou štruktúrou.

Mechanická filtrácia s hyper-filtračnou náplňou Filter AG Plus alebo Turbidex je schopná zachytiť mechanické častice obsiahnuté vo vode do veľkosti ≥ 5 μm.

Ďalším riešením filtrácie je použitie náplne ZeoCem Eco. Vyznačuje sa schopnosťou mechanickej filtrácie, sorbcie katiónov ťažkých kovov, zlepšuje hodnoty CHSK, BSK5 a NH4-N vo vode, adsorbuje pachy, upravuje pH. Dodáva sa v rôznej zrnitosti.

V prípade požiadavky na odstránenie mechanických nečistôt menších ako 3 μm je potrebné dávkovanie Koagulantu - Látka spôsobujúca koaguláciu - zrážanie. V technológii vody sa najčastejšie používajú soli železité (chlorid železitý, chlorovaný síran železnatý), hlinité (síran hlinitý, hlinitan sodný) alebo železnaté (síran železnatý).

Najjemnejšia mechanická filtrácia je  známa ako Reverzná osmóza.
 

Reverzná osmóza – mechanická filtrácia technickej vody

Tento proces umožní odstránenie častíc  tak malých ako ióny roztoku. Reverzná osmóza sa používa k čisteniu vody a odstráneniu solí a iných nečistôt. Reverzná osmóza je schopná odfiltrovať baktérie, soli, cukry, bielkoviny, častice, farbiva a iné zložky, ktoré majú molekulovú hmotnosť väčšiu ako 150 do 250 daltonov.

Reverzná osmóza používa membránu, ktorá je polo-priepustná, umožňujúca tekutine, ktorá je čistená, pretiecť, zatiaľ čo neprepustí nečistoty, ktoré ostávajú na povrchu membrány. Väčšina reverzných osmóz používa proces známy ako cross-flow, aby sa membrána neustále čistila sama. Tekutina prechádza cez membránu, ostatné TDS pokračujú ďalej okolo membrány a sú oplachované do odpadu.  Proces reverznej osmózy vyžaduje tlakom tlačiť tekutinu cez membránu pričom najbežnejšia sila je tlak z čerpadla. Čím vyšší je tlak, tým väčšia je hnacia sila. Vzhľadom k tomu, že sa koncentrácia kvapaliny zvyšuje, hnacia sila potrebná k pretlačeniu tekutiny sa tiež zvyšuje.

Túto energiu obvykle poskytuje strednotlaké vodné čerpadlo ktoré prekonáva energetické rozdiely (osmotický tlak) a tlačí napájaciu vodu cez poréznu, polo-priepustnú membránu z polymérnych materiálov. V prípade RO stroja, polo-priepustná membrána spôsobí, že čistá voda prejde cez membránu, ale väčšina rozpustených nečistôt ostane na membráne.  Nie všetka napájacia voda prechádza membránou  pretože časť vody je nutná k toku okolo membrány, oplachu nečistôt v režime cross-flow filtrácie. RO produkuje vyčistenú vodu, tzv. permeát. Druhý produkt je tzv. koncentrát, slaný roztok, ktorý je odvádzaný na kanál.

Napájacia voda vstupuje do stroja pri pomerne nízkom tlaku. Voda preteká pred filtračnými vložkami pre odstránenie suspendovaných častíc, ako je bahno.  Pre-filtre poskytujú lacný spôsob, ako zaistiť, že membrána je udržiavaná v čistote. Automatický ventil sa otvorí, keď je stroj zapnutý.  Umožňuje prietok vody k čerpadlu ktoré zaisťuje tlak potrebný k prevádzke RO.  Potrubie z nerezovej ocele, ktorá je vhodné pre vysoký tlak, následne prepravuje napájaciu vodu do puzdra – dómu zo skleneného vlákna alebo puzdra z nerezovej ocele, ktoré obsahuje oddeľovače (membránové prvky).
 
Neváhajte nás kontaktovať a konzultovať výber vhodného typu zariadenia mechanickej filtrácie s našim technickým oddelením.Mám záujem o úpravu vody